24 Kasım - Öğretmenler GünüBugün 24 Kasım. Saygıdeğer öğretmenlerimizin günü bugün.

Yazıma başlamadan önce Ceyhun Atıf Kansu'nun ‘Dünyanın Bütün Çiçekleri’ adındaki şiirine yer verip, sonra yazıma devam edeceğim:
24 Kasım, Atatürk'ün doğum gününden tam 100 yıl sonra kutlanmaya başladı. Peki neden bu tarih? 
                   
24 Kasım'ın 24 Kasım olma sebebi, Mustafa Kemal Atatürk ile alakalı. Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda, Atatürk'e Ulus Okulları Başöğretmeni ünvanını veriyor. Atatürk de 24 Kasım'da Millet Mektepleri Başöğremenliği'ni kabul ediyor. 

Ve aynı tarihte Millet Mektepleri açılıyor. Genç, yaşlı, çocuk, kadın denilmeden herkese eğitim veriliyor.Atatürk'ün öğretmenlerle alakalı, söylediği bazı sözlere yer vereceğim:

“Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmenlerdir.”

 “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”

“Öğretmenler bir milleti kurtaran en büyük unsurlardır.”

 “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.”

“Yeni nesil en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.”

"Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır."

 “Unutmayınız ki Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.”

“Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.”

 “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.”

“Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız.”

 “Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaak eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.”

 “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.”

“Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı halk ile beraber olmalı ve halk öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.”

“Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.”

 “Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.”

“Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.”

“Arkadaşlar! Yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri siyasi idari inkılâplar sizin sayın öğretmenler sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki Cumhuriyet sizden fikri hür vicdanı hür irfanı hür nesiller ister.”

“Bu ulus, utanmak için yaratılmış bir ulus değildir; övünmek için yaratılmış, tarihini övünçlerle doldurmuş bir oluştur. Ama ulusun yüzde 80'i okuma-yazma bilmiyorsa, bunun suçu bizde, bugünün insanlarında değildir.”

“Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferler, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir.”

 “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”

Öncelikle öğretmenlerimiz olmak üzere, hepimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Türküm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe 

durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

“Ne mutlu Türküm diyene!”

Yorumlar

 1. Video ve sözlerle zenginleştirilmiş oldukça sağlam bir yazı olmuş. :) Atatürk'ün öğretmenlerle ilgili objektif sözlerini okudukça, ne kadar haklı olduğunu görmemek mümkün değil. Ve ben de senin öğretmenler gününü kutluyorum. ^_^

  YanıtlaSil
 2. Ata'mızın her sözünü otobüs duraklarına asmak lazım. Bir toplumun en büyük düşmanı cehalettir sözü ne kadar doğru. Öğretmenler günü kutlu olsun. Emeğine sağlık arkadaşım. :)

  YanıtlaSil
 3. Atatürk'ün öğretmenler için söylediği sözler aslında her birey için ders alınması gereken değerli sözlerdir..Okullara da asılması ve her daim öğretmen ve öğrencilerin ilerleyeceği hedefleri olması gerekir kanımca.. başt başöğretmen Atatürk'ümüz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun dileği ile..elinize sağlık,çok anlamlı bir yazıydı..

  YanıtlaSil
 4. Tüm öğretmenlerimizin hak ettiği değeri görebilmelerini diliyorum ben de :)

  YanıtlaSil
 5. vallahi hiçbirini bilmiyodum yaa saoool :) iyiymiş demek ki senin öğretmenleriiin :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar