10 Kasım


Bugün önemli bir gün. Bugün bizim için çok önemli birinin ölüm günü. Çok önemli bir gün...

Bugün Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm günü. 10 Kasım, 1938.

O bir baş öğretmen, bir önder, Meraşel, Başbuğ, Anafartalar Kahramanı,  Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtarıcısı ve kurucusu, bir lider, Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

O olmasaydı olamazdık. Evet olamazdık. Bir yandan Yunanlılar, bir yandan İngilizler, bir yandan Fransızlar, İtalyanlar, Sırplar. Düşmanlar sarmıştı her cerihamdan vatanımızı. Kendi aralarında bölüşüyorlardı, parça parça toprakları. Önce Sevr, sonra Mondros. Osmanlı fiilen sona ermişti. Sadece adı vardı. İtilaflar istediği gibi toprak alabiliyordu. Osmanlı'nın kendini korumasına izin yoktu. Padişah ülkesini düşünmüyordu. Ülkenin anahtarlarını İtilaf Devletleri'ne vermişti.

Tam o anda bir ses duyuldu ve bir umut ışığı yandı usulca. Ses “Geldiği gibi giderler.” diyordu. Mustafa Kemal'in sesiydi ve dediği gibi olmuştu. Düşmanlar kaçıyordu...

Kısa ve özet bir anlatımla geçmek pek de kolay değil aslında. Ancak kelimelerin yetmemesi, içten gelenlerin kelimelere dökülememesi de çok kötü bir durum. Biz Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, olamazdık. Onun halkını örgütlemesi, uyandırması, kendine inandırması ile kazandık. Biz Atatürk'e çok şey borçluyuz.

Atatürk bize birçok şey kazandırdı. Halkına inandı, onu kurtardı. Çağdaş bir Cumhuriyet kurdu, seçme ve seçilme hakkı tanıdı. Halkın okumasını, çağdaşlaşmasını,  gelişmesini; kadınların sosyal hayata katılması, eğitim görmesi, erkeklerle eşit haklara ve konuma sahip olmasını istedi, var gücüyle aklındaki, olması gereken Cumhuriyet'in kurulması için çalıştı ve başardı.

Biliyor musun? O ölmedi. Hala yaşıyor. Düşüncelerimizde, benliğimizde, ruhumuzda...Yorumlar

  1. duygusal bi yazı..atamızı minnetle saygıyla anıyoruz..

    YanıtlaSil
  2. Eline sağlık arkadaşım, gerçekten çok zor işler biz böyle söylerken kolay geliyor, kolay mı düşman bir tane de değil, dört bir yandan sarılmış, ayrıca halkın bir kısmı savaşmak istemiyor çünkü Osmanlı döneminde üretim yok hep savaş, savaş bıkmışlar. Kaderlerine razı gelmişler esir olmaya razılar:( hele silah alacak cephane alacak askerin ayağına yün çorap yok, (Kurtuluş filminde görmüştüm, Mustafa Kemal paşa emir verdi her evden asker için fanila, kışlık fanila, yün çorap örüp askere dağıtılsın diye:((( yani o yoklukla, o çaresizlikle yine de bizi düşmandan kurtarmış adamcağız mekanı Cennet olsun.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar